Budżet obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym mechanizmem, w ramach, którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych danego samorządu w perspektywie kolejnego roku budżetowego.

Zasadniczym celem jego wprowadzenia jest chęć włączenie w procesy zarządzania danym obszarem jego mieszkańców oraz uwzględnienie w nich elementu dyskusji – konsultacji społecznych w szerokim gronie członków wspólnoty, którzy funkcjonują, jako „eksperci we własnej sprawie”. To oni przecież artykułują najlepiej swoje potrzeby i podejmują rozmowę na temat priorytetów w zakresie choćby poprawy infrastruktury drogowej. Oznacza to, iż mieszkańcy w przypadku budżetu obywatelskiego mogą zgłaszać swoje własne inicjatywy i propozycje zadań, które następnie podlegają analizie pod kątem formalnym, ale i możliwości ich realizacji. Należy zaznaczyć, że nie mogą one wykraczać poza zadania własne danej jednostki samorządowej, a tym samym być zgodne z ustawą o samorządzie. Zweryfikowane propozycje poddaje się następnie pod głosowanie. Te, najczęściej wskazywane, będą miały szanse realizacji.

W czasie spotkań Starosty Jolanty Gonta z mieszkańcami powiatu w 2017 roku zgłoszono potrzebę utworzenia budżetu obywatelskiego w powiecie sochaczewskim. Mieszkańcy chcieli mieć możliwość decydowania na jakie zadania ma być przeznaczona część środków z budżetu powiatu, a także realizować własne pomysły i mieć swój wkład w rozwój powiatu sochaczewskiego.

W 2018 roku Starostwo Powiatowe w Sochaczewie rozpoczęło realizację Powiatowego Budżetu Obywatelskiego, który będzie co roku kontynuowany. Zachęcamy mieszkańców naszego powiatu do śledzenia na bieżąco kolejnych etapów konsultacji i aktywnego udziału w kolejnych edycjach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego.

Zakładka: POWIATOWY BUDŻET OBYWATELSKI :

2018 - REALIZACJA 2019r. – zawiera informacje o działaniach w ramach PBO wykonanych w 2018r. i projektach realizowanych w 2019 roku.

2019 - REALIZACJA 2020r.- zawiera informacje o działaniach w ramach PBO wykonanych w 2019 r i projektach realizowanych w 2020 roku.

 

Informacje o dokumencie:
  • Informację wprowawdził(a) do BIP: Fortuna Wioletta
  • Data udostępnienia w BIP: 2019-01-07 14:45:50
  • Informacja zaktualizowana przez: Orzeszek Michał
  • Data ostatniej aktualizacji: 2020-12-17 15:10:03
  • Liczba odsłon: 3107
  • Historia dokumentu:

[Liczba odsłon: 3460335]

przewiń do góry